BALTIC AMBER CUP starptautisko sacensību vēsture

BALTIC AMBER CUP starptautisko sacensību vēsture

 

Sacensību rašanās moments ir attiecināms uz 2004. gadu, kad Rīdzenes sporta skolas treneru un Latvijas Vecmeistaru peldēšanas komitejas iniciatīva tika piepildīta sacensībās, kas vēlāk norisinājās ar nosaukumu Daugavas Sprints

Par pirmo sacensību organizatoriem kļuva sporta skolas treneri Anita Rudzīte (sacensību sekretāre), Viktors Saltikovs (galvenais tiesnesis), kā arī Edgars Ozoliņš (vecmeistaru komiteja vadītājs) и Aldis Āboliņš.

Jau 2008. gadā sacensības pulcēja vairāk nekā 100 dalībniekus, kas tolaik bija labs rādītājs. Startēja ne tikai sportisti-vecmeistari, bet arī daudzi pazīstami sportisti un treneri, kas dažādu iemeslu dēļ vairs aktīvi nesportoja. To starpā varēja redzēt tādus cienījamus sporta pasaules cilvēkus kā Albertu PisarevsJuris Rode, Vineta Žumbure kā arī viņu audzēkņus.

Tā kā sacensībās piedalījās arī Lietuvas un Igaunijas klubi, no 2009. gada tika pieņemts, ka šīs sacensības tiks rīkotas kā Baltijas Čempionāts. Pirmo reizi tās norisināещs Rīgā, tad Lietuvā un Igaunijā. Ideju izteica Algimantas Vilkjavičus un Edgars Ozoliņš, un to atbalstīja Kaspars Pone un Igaunijas pārstāvis Peep Keskula

Pirmās sacensības ar nosaukumu Baltic Аmber Cup norisinājās 2009. gada februārī Rīgā kā LPF peldēšanas sacensības, tās ilga 2 dienas un tajās piedalījās rekordliels dalībnieku daudzums, 180 sportisti. Sacensības izcēlās arī ar pirmo cīņu Baltijas komandu starpā, tāpat pirmo reizi notika TOP sportistu apbalvošana pēc FINA tabulas. Komandu izcīņā par uzvarētāju kļuva Igaunijas komanda U-clubi.

Milzīgu palīdzību pirmo sacensību organizēšanā sniedza Latswimshop līdzīpašnieks Aldis Āboliņš, kas uzņēmās informācijas izplatīšanu un visu tehnisko darba daļu, bet finansējumu savā starpā sadalīja Kaspars PoneArturs Jakovļevs un Edgars Ozoliņš. Aldis Āboliņš ieguldīja milzīgu darbu reitingu un labāko Latvijas peldētāju-vecmeistaru saraksta sastādīšanā. Vēlāk šie dati kļuva par LPF statistikas pamatu. 

Diemžēl 2010. gadā sacensības nevarēja norisināties Kauņā (Lietuva), un čempionāta norisi atkal uzņēmās Rīga. Tas notika arī 2011. gadā, kad čempionāts bija paredzēts Tallinā. No šī momenta Rīga ir nostiprinājusi sacensību vietu un laiku, lai gan ir bijušas izmaiņas norises baseinā, bet 2013. gadā sacensības tika pārceltas uz citu mēnesi. 

2010. gadā sacensību norisē tika ņemtas vērā iepriekšējā gada kļūdas, un organizatori nāca klajā ar triju dienu programmu, tomēr šāds sacensību formāts nerada atsaucību dalībnieku starpā. 2010. gadā sacensību organizācijā LVPF finansiāli atbalstīja Maksims Tolstojs no Rīgas Domes tūrisma attīstības biroja LIVE RIGA

Pirmajos gados labāko peldētāju-vecmeistaru ТОР 10 augšgalā bija Birute Statkevičiene un Vladimirs Kirjanovs (2009), Ilze Aigare un Arturs Jakovļevs (2010). 1996. gada Atlantas Olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs Vladimirs Predkins ieņēma 1. vietu TOP spēcīgāko peldētāju 2012. gadā 

Sākot ar 2015. gadu sacensību organizāciju uzņēmās Handicap vecmeistaru un invalīdu peldēšanas klubs (valdes loceklis Jānis Plotnieks). 

2016. gadā sacensību norisē tika pieļauta virkne pārkāpumu (Rīgas peldēšanas klubu apvienošana, nekvalitatīvs tiesnešu darbs). LPF nespēja noreaģēt uz šiem pārkāpumiem noveda pie konflikta vecmeistaru peldēšanas vidē. Konfliktu izdevās atrisināt, slēdzot vienošanos starp Handicap и Champions klubiem. 

Dalībnieku skaits Amber Cup sacensībās pieaug ar katru gadu, un nacionālie rekordi gan individuālajās disciplīnās, gan stafetēs katru gadu rotā to rezultātu tabulas. Sacensības – tā ir gan iespēja satikt vecus draugus, gan iespēja tuvāk iepazīties ar Rīgas pilsētas vēsturi un kultūru. 

Bildes no sacensības Daugavas Sprints 2005.